Přejezd Šumavy ve 3 dnech

Přejezd Šumavy ve 3 dnech je krásná záležitost, kterou by si neměl žádný běžkař - turista nechat ujít.

Přejezd Šumavy - 1. den (Železná Ruda - Modrava)

První etapa z Železné Rudy do Prášil se vyznačuje velice náročnými stoupáními na Polom a Poledník, ze kterých se Vám ale za odměnu otevřou nádherné výhledy na západočeskou část zimní Šumavy.

Tratě jsou většinou kvalitně udržovány rolbami, vedou většinou lesními cestami, pouze vrcholové partie jsou díky kůrovci odkryté. Nádherné je zakončení etapy nádherným zasněženým údolím z Javoří Pily do Modravy. Doporučujeme kvůli náročnějším stoupáním mazat vosky takzvaně najistotu tak, aby dobře stoupali.

Občerstvení na trase je v podstatě jediné možné a to v Prášilech. Určitě jej nevynechte a připravte se tak na stoupání na Poledník.

Obtížnost trasy: Těžká

Délka trasy: 38 km

Nástupní místo: Železná Ruda – železniční zastávka – město

Cílové místo: Modrava – parkoviště v centru obce

Průjezdná místa: Polom, Hůrka, Jezero Laka, Prášily, Prášilské jezero, Poledník, Předěl, Oblík, Javoří Pila, Rybárna

Nesmíte minout: Jezero Laka, Prášilské jezero, Poledník

Přejezd Šumavy - profil tratě

Podívejte se na trasu online


Přejezd Šumavy - 2. den (Modrava - Nové Údolí)

2. etapa z Modravy do Nového Údolí je náročná jak převýšením, tak kilometrově a je zapotřebí si na ni vyšetřit opravdu celý den. Čekají Vás náročná stoupání na Černou horu, Stráž a další úseky v Bavorsku hlavně mezi Mitterdorfem a Philipsreutem. Polovinu etapy pojedete po české Šumavě a druhou polovinu po legendární Bayerwaldloipe v Bavorsku.

Tratě jak v Čechách, tak v Bavorsku jsou v této části výborně upravovány, takže je zde běžkování požitkem. Počítejte však s úpravou pouze na klasiku. Tratě jsou i dobře proznačeny v terénu. Mapka zimní tras Šumava od Shocartu zahrnuje i bavorské trasy, proto ji doporučujeme vzít s sebou. Pro mazání platí opět, hlavně ať to pěkně stoupá, nikam se neženeme, musíme to ale v klidu dojet a neztratit síly v kopcích.

S občerstvením po trase to není valné. Na české straně je pouze hotel na Bučině (při našem průjezdu byl však zavřený) nebo potom až hospůdky v Bavorsku. My jsme našli hned vedle stopy vhodnou a celkem levnou ve Finsterau.

Přespání je idální v Penzionu na Novém Údolí přímo na trase. Jídlo je zde také výborné.

Obtížnost trasy: Těžká

Délka trasy: 54 km

Nástupní místo: Modrava – parkoviště v centru obce

Cílové místo: Nové Údolí – železniční zastávka

Průjezdná místa: Polom, Hůrka, Jezero Laka, Prášily, Prášilské jezero, Poledník, Předěl, Oblík, Javoří Pila, Rybárna

Nesmíte minout: Březník se svou sněhovou nadílkou a romantickou atmosférou, vyhlídka z Černé hory, výhledy u Mitterdorfu a Märchenhäuseru

Přejezd Šumavy - profil tratě

Podívejte se na trasu online


Přejezd Šumavy - 3. den (Nové Údolí - Nová Pec)

3. etapa z Nového Údolí do Nové Pece je nejpohodovější, najedete již pouze 25km a nastoupáte 600 m. Jediné náročné stoupání na trase je na Plešné jezero. Celá trasa vede lesním terénem.

Stopy jsou pravidelně udržovány rolbou dvoustopou na klasiku v dobré kvalitě. Části trasy vedou kolem Schwarzenberského plavebního kanálu.

Občerstvit se je možné v občerstvení U Šestáka na Říjišti a zde to již máme kousek do cíle celého přejezdu, takže je možno to tu trošku rozjet a oslavit. Ale pozor čeká Vás ještě sjezd do Pece.

Obtížnost trasy: Těžká

Délka trasy: 25 km

Nástupní místo:

Cílové místo:

Průjezdná místa: Hučina, Plešné jezero, Říjiště, Stará Pec

Nesmíte minout:

Přejezd Šumavy - profil tratě

Podívejte se na trasu online

Zarezervujte si bežkařské vybavení